Haber Detayı
23 Ekim 2019 - Çarşamba 08:35 Bu haber 4323 kez okundu
 
Anlı Zaza'caya Sansür Uyguladı, Tepkiler Çığ Gibi Büyüdü
(Videolu)-Atv’de yayınlanan ve Müge Anlı’ın sunduğu programa Siverek’ten telefonla bağlanan kadın, Türkçe bilmediği için Zaza’ca konuşunca sesinin kesilmesi ve Anlı’ın “Anlamadığımız bir şeyi yayına vermenin anlamı yok” demesi Zazalar tarafından tepkiyle karşılandı.
- Haberi
Anlı Zaza'caya Sansür Uyguladı, Tepkiler Çığ Gibi Büyüdü

Atv’de yayınlanan ve Müge Anlı’ın sunduğu programa Siverek’ten telefonla bağlanan kadın, Türkçe bilmediği için Zaza’ca konuşunca sesinin kesilmesi ve Anlı’ın “Anlamadığımız bir şeyi yayına vermenin anlamı yok” demesi Zazalar tarafından tepkiyle karşılandı.

Atv’de Müge Anlı’nın sunduğu programa Siverek’ten telefonla bağlanan bir bayanın Türkçesi yeterli olamayanınca Zaza’ca konuşmaya başlaması program akışında sansürlendikten sonra, Zaza’ca konuşan bayan yayından çıkarıldı.

Bayanın Zaza’ca konuşması üzerine programa konuk olan kişi söylediklerini çevirmeden önce “Zaza’ca konuşabiliyor muyum?” sorusu üzerine Müge Anlı “Anlamadığımız bir şeyi yayına vermenin anlamı yok” dedi.

Tepkiler çığ gibi büyüdü

Müge Anlı’nın Zaza ’caya uyguladığı sansür ve Milyonlarca kişinin konuştuğu dile “Anlamadığımız bir şeyi yayına vermenin anlamı yok” demesi Zazalar tarafından tepkiyle karşılandı.

Türkiye’nin farklı il ve ilçelerinde Zaza dili ile ilgili çalışmalarda bulunan birçok dernek ve grup yaptıkları basın açıklamasıyla, Atv ve Anlı’nın Zaza ‘caya sansür uygulamasına sert tepki gösterdi

Kaynak: Editör:
Etiketler: Anlı, Zaza'caya, Sansür, Uyguladı,, Tepkiler, Çığ, Gibi, Büyüdü,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı