Haber Detayı
29 Mart 2019 - Cuma 10:37 Bu haber 4108 kez okundu
 
MTTB Siverek Temsilciliğinden 'Ayasofya' açıklaması
Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Siverek İlçe Temsilciliği Ayasofya Camisi ile ilgili basın açıklaması yaptı
SİVEREK Haberi
MTTB Siverek Temsilciliğinden 'Ayasofya' açıklaması

Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Siverek İlçe Temsilciliği Ayasofya Camisi ile ilgili basın açıklaması yaptı.

MTTB Siverek Temsilcisi Mehmet Engin Kahraman tarafından okunan basın açıklamasında, ‘Ayasofya Camisinin 1934 yılından beri alınan bir kararla camii vasfından, müzeye çevrildiğini dikkat çekerek, bu kararın geri alınmasını talep ederek, “ Bilindiği üzere tarihi camilerin müzeye, depoya ve hatta ahıra çevrildiği, içlerindeki yüzlerce nadide eserin talan edildiği bir dönemde maalesef Ayasofya Camii de 1934 yılında alınan bir kararla ile müzeye çevrilmiştir.

Bizans’tan çok Bizansçı, Batıdan daha Batıcı olan ve milletin değerleriyle daima kavgalı olan zihniyet, ecdadın bize bıraktığı en büyük miraslardan Ayasofya’nın kıymetini de bilememiştir

Cihanın en güzel beldelerinden İstanbul’un kalbi mübarek mekân Ayasofya’nın müzeye çevrilmesi Türk tarihine, mukaddesatına, ruhuna, ihanetlerin en büyüğü olmuş ve öz ruhumuz müzeye kaldırılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet’in kıyamete kadar camii olarak kalmasını bütün insanlığa emanet ve vasiyet ettiği Ayasofya, secdeye hasret kalmıştır!

Artık Ayasofya açılmalıdır. Türk'ün bahtıyla beraber açılmalıdır.

Üstad Necip Fazıl’ın dediği gibi; Ayasofya'yı kapalı tutmak, Yunanlıya "ben yapamıyorum; sen gel de kendi hesabına aç!" demekten farksızdır.

Ayasofya açılacak... Hem de öylesine açılacak ki, kaybedilen bütün mânalar, zincire vurulmuş masumlar gibi onun içinden fırlayacak! Öylesine açılacak ki, bu millete iyilik ve kötülük etmişlerin dosyaları da onun mahzenlerinde ele geçecek.

Bu noktada ülkemiz, milletimiz ve tüm dünya Müslümanların gözü, kulağı haline gelen ve hasretle beklenen Ayasofya Camii ile ilgili olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ayasofya'yı tekrar aslına rücu ettiririz, Ayasofya'yı müze olmaktan çıkarıp cami ismiyle müsemma hale getiririz.” açıklamalarından duyduğumuz memnuniyeti belirtiyor, bu süreçte kendilerine sonsuz destek olacağımızı da kamuoyuna ilan ediyoruz.

Ayasofya ile şlgili bir bedel ödenecekse bu bedeli ödemeye hazır olduklarını söyleyen Kahraman,”Ayasofya Camii ile ilgili olarak bir bedel ödenecekse bu bedeli ödemeye hazır olduğumuzu da ayrıca belirtmek isteriz. Öyle ki; Ayasofya’nın ebediyen müze kalması karşılığında bütün dünya hazinelerini vereceklerini söyleseler, nefretle reddederiz. Canımızla tehdit etseler canımızı vermekten de bir an bile tereddüt etmeyiz.

Ayasofya’nın müze kaldığı her gün bizler için ızdırap, cami olarak ibadete açıldığı gün ise tüm dünya Müslümanları için bayram olacaktır...

Evet, Ayasofya’yı artık önüne geçilmez bu sel açacak!

 

Zincirler Kırılacak Ayasofya Açılacak!" 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MTTB, Siverek, Temsilciliğinden, 'Ayasofya', açıklaması, ,
Haber Videosu

Web Tv'de Görüntüle

Bu videoyu yorumlamak ve paylaşmak için ayrıca tıklayın.

Yorumlar
Haber Yazılımı