Haber Detayı
02 Eylül 2020 - Çarşamba 10:19 Bu haber 2675 kez okundu
 
Saman İşçiliğinden Uçak Mühendisliğine
Mevlüt Bayraktar Özel Haber-Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde maddi imkânsızlıklar nedeniyle saman işçiliği yaparak, üniversiteye hazırlanan genç, hayalinde ki uçak mühendisliği bölümünü kazandı.
- Haberi
Saman İşçiliğinden Uçak Mühendisliğine

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde maddi imkânsızlıklar nedeniyle saman işçiliği yaparak, üniversiteye hazırlanan genç, hayalinde ki uçak mühendisliği bölümünü kazandı.

Şanlıurfa 'nın Siverek ilçesinde yaz aylarında saman sezonu ile birlikte hem saman işçiliği yapan ve hem de üniversiteye hazırlanan Serhat Karaçalı, girdiği Üniversite sınavında Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümünü kazanarak, hayalini gerçekleştirdi.

İlçeye 30 Kilometre uzaklıkta bulunan Karakeçili Kırsal Mahallesinde yaşayan Serhat Karaçalı, küçük yaşlardan beri aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla, özelikle yaz aylarında saman sezonunun açılmasıyla beraber saman işinde çalışırken, bir yandan da üniversite sınavlarına hazırlandı. İşlerin olmadığı günlerde ise Siverek merkezine gelerek, Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan ücretsiz kurslara katıldı. Geçen sene de Üniversite sınavına giren ve iyi puan aldığı halde uçak mühendisliğini kazanmadığı için tercih vermeyen Karaçalı, bu yıl azimle çalışarak hayalini gerçekleştirdi.

Halk eğitim kursları ve kitaplarından yararlandı

Maddi imkânsızlıklar nedeniyle özel kurslara gidemeyen ve kitap alamayan Serhat Karaçalı, 2 yıl üst üste işlerden arta kalan zamanlarda Siverek Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan ücretsiz üniversite kurslarına katıldı. Burada kendisine verilen kitap ve testleri evde, saman işinde molla aralarında okuyarak üniversiteye hazırlandı.

Anne babası önce istemedi

Anne ve babasına uçak mühendisliği kazandığı söylediği zaman tepki gösterdiklerini söyleyen Karaçalı, ” Uçak mühendisliği kazandığımı öğrendiğimde anne ve babana müjdemi verdim ama nasıl bir bölüm olduğunu anlamadılar, pek de sıcak bakmadılar. Uçak yapacağımı söylediğim zaman onlarda mutlu oldu” dedi

 Hayalim uçak mühendisliğiydi

Ömründe hiç uçağa binmediğini ve dokunmadığını söyleyen Serhat Karaçalı,” Ama rüyalarımda hep uçak yaptığımı, uçurduğumu görüyordum. Hayalim hep uçak mühendisi olmaktı. Geçen senede sınava girdim ve iyi derece aldım ama istediğim yerde uçak mühendisliği gelmediği için tercih yapmadım. Çok şükür bu sene çalıştım, çabaladım ve hayalimi gerçekleştirdim. İnşallah ülkeme yararlı olur, uçak yaparak gerçek büyük hayalime ulaşırım” dedi

40-50 derece sıcaklıkta saman işinde çalışarak, mollalarda üniversiteye hazırlandı

Sabah erkenden işe geldiklerini ve akşama kadar 40-50 derece sıcak altında çalışmak zorunda kaldıklarını belirten Karaçalı,” Ben bu sıcakta çalışıp yorulduğum zaman daha azimli üniversiteye hazırlandım ve uçak mühendisliği kazanarak bu hayattan kurtulacağım diyordum.  Çok şükür Allah emeklerimi boşa çıkarmadı” diye konuştu.

İş arkadaşlarından Resul İrencik Serhat’ın güzel bir üniversite kazanmasından dolayı çok mutlu olduklarını, söyleyerek,” Serhat’le hemen hemen her gün samana gidiyor ve yükleme yapıyorduk, hep hayallerinden söz ederdi ve şimdi hayalinde ki üniversiteyi kazandı, kendisini tebrik ediyorum. Allah yolunu açık etsin” diye belirtti.

Siverek Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü TYT-AYT Kurslarından sorumlu Ferit Çetiner’de yaptığı açıklamada,” Biz bugün Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Uçak Mühendisliği Bölümünü kazanan öğrencimiz Serhan Karaçalı’yı çalıştığı yerde görmek ve tebrik etmek için geldik. Ne şartlarda çalıştığını bugün daha da rahat görmüş olduk. Saman işinde çalıştığı halde böyle güzel bir başarı elde etmesi bizi gururlandırdı. Serhat böyle zor durumda böyle güzel bir bölüm kazandıysa, diğer öğrencilerimiz de çalışmaktan ve hayalinde ki bölümden vazgeçmesinler. O yolda azimle çalışsınlar” diye konuştu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Saman, İşçiliğinden, Uçak, Mühendisliğine, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı