Haber Detayı
13 Aralık 2017 - Çarşamba 09:41 Bu haber 7052 kez okundu
 
Siverek’te Geçmişten Geleceğe Halk Oyunları Çalıştayı: 2
Yazarımız Orhan Karpuz Siverek'te Kültür ve Sanat tarihi ve deneyimlerini yazmaya devam ediyor
- Haberi
Siverek’te Geçmişten Geleceğe Halk Oyunları Çalıştayı: 2

Öyle şeyler yapmayı hedefledim ki Başkanlık makamının bana vermiş olduğu değer gün geçtikçe artı, bu artılar bana artık bir şeyleri başarmama olanak sağladı.

2011 yılının başlangıcın da Siverek’te gençlere yönelik açmış olduğum halk oyunları kursları bunların başlangıcı idi, yoğun bir tempo içerisine girerek çalışmaları başlatmak üzere başkanlık makamına projemi sundum ve belediye başkanı Ali Murat Bucak tarafından olur aldıktan sonra, gençlere yönelik kötü alışkanlıklardan, kahve ve cefa kültürlerinden az da olsa uzak tutmak amacıyla proje başlangıcı yaparak kursiyer bulmaya çalışmaları başladı.

Bu çalışma doğrultusunda kursiyer bizim ayağımıza değil de biz kursiyerlerin ayaklarına gitmeye karar verdik.

 Neden ise sorusu sorulmadan cevaplamak isterim; Amacımız Belediye olarak bir şeylerin altyapısından başlamak olduğunu düşünerek gençleri bir an önce o tür kütü alışkanlıklardan kurtarmak bilgi vermek ve en az 2 saatlik halk oyunları kurslarına kazandırmaktı.

Ve bu çalışmamız gerekli verimleri bizlere verirken daha da başarıya uzanarak daha yeni gençlik ve daha farklı yüzlerle tanışma fırsatı yakaladık, halk oyunları kursumuz sadece eğitim vermek olmadı bunun yani sıra kültürümüzü geçmişimizi örf adet gelenek ve göreneklerimizi daha rahat anlatma fırsatı verdi kurs ortamımız.

Değerlerimiz ve taleplerimiz doğrultusunda çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyordu, bunun yani sıra halk oyunları yarışmalarımız vardı.  İl, bölge ve final yarışmalarına katılmak üzere halk oyunları profesyonel ekibim ile her gece soluksuz bir şekilde kentimiz için yarışma hazırlıklarına başladık, bu çalışmalar devam ederken talep yoğunluğundan dolayı başkanlık makamına ve kültür müdürlüğümüze bayanlara özel halk oyunları kurs talepleri geldi.  Bu talebi yerine getirmek sorumluğunu taşımak ve her türlü riski göz önüne alarak bu çalışmalara, hafta sonu olmak üzere bayanlara özel halk oyunları kursu başlattık.

Talep her geçen gün devam ederken, kurs sayımız 60 kişiye ulaştı.

Hafta içi başkanlık makamı ve kültür müdürlüğümüzde 8 saatlik mesaiyi gönüllü olarak tamamlamak mesai sonlarıysa, gece 22’lere kadar hem erkeklere yönelik halk oyunları kursları hem de yarışma ekibimiz ile il yarışmalarına hazırlanmak ve hafta sonları da bayanlara özel kurs vermek üzere yoğun tempoda işimi severek yapmak bana gurur veriyordu.

Bu gurura sahip olurken bile eski dönemin belediye başkanı Sayın Ali Murat Bucak destekleri ve değerleri olduğunu asla unutmadım.

Başkanımızın kültür üzerinde çalışmaları ve değeri çok ama çok yüksek dereceydi, çünkü şehrini seven biriydi.

İlk projemizin yoğun çalışmalarından sonra meyvesi almaya başladık halk oyunları kurslarımıza bir aile ortamı oluşturduk ve Türkiye halk oyunları federasyonu tarafından Şanlıurfa’da yapılan halk oyunları yarışmasında il birincisi olduk.

Yarışmada birinci olduğumuz gün Urfa da dönüş esnasında telefonlardan çok tebrikler almamız kentimiz için gurur veriyordu.

İlçemize geldikten sonra başkanlık makamı tarafından karşılanmamız bana ve ekibime Siverek adına çok şeyler kazandırdı anladık ki sahipsiz değiliz.

Bu sahiplenme doğrultusunda çalışmalarımıza bir kat daha destek vermiş bulundu, bu sure zarfında kursiyerlerimiz de halk oyunları kurslarından mezun olmaya başladı, mezun olan arkadaşlara kurs bitirme belgeleri ile onurlandırdık.

 Bu çalışmalar böyle devam ederken daha çok talepler almaya başladık.

Bu arada bunu da belirtmek isterim ki; Siverek halk eğitim merkezi halk oyunları dalında kursiyer bulmakta zorluk çekerken biz Siverek Belediyesi olarak öyle zorluklar içerisine girmedik ve gelen tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum çünkü Siverek Belediyesi hayali işler ve projeler yapıp insanların gözlerinin içine koymak yerine daha güzel ortamda gözle görülür çalışmalar elde etti.

 

Diğer yazım ise 2010 ve 2012 yıllarında Siverek kültür ve sanat festivali olacaktır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Siverek’te, Geçmişten, Geleceğe, Halk, Oyunları, Çalıştayı:, 2,
Yorumlar
Haber Yazılımı