Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 12:33 Bu haber 5684 kez okundu
 
Siverek’te Harabe Evde Yaşayan Yaşlı Kadın Yardım Bekliyor
Siverek ilçesinde yıkık dökük bir evde yaşam mücadelesi veren 70 yaşındaki kadın, büyük bölümü yıkılmış evinin onarılmasını bekliyor.
SİVEREK Haberi
Siverek’te Harabe Evde Yaşayan Yaşlı Kadın Yardım Bekliyor

Siverek ilçesinde yıkık dökük bir evde yaşam mücadelesi veren 70 yaşındaki kadın, büyük bölümü yıkılmış evinin onarılmasını bekliyor.

İlçenin Hasan Çelebi mahallesinde taş duvar ve topraklı tavanların çöktüğü evde tek başına yaşam mücadelesi veren Halise Kuzucu’nun arzusu başına rahatça sokabileceği sağlam iki oda ile temiz bir banyo ve tuvalet.

Gençliğinde hastalanan ve yatalak duruma düşen annesine baktığından dolayı hiç evlenmemiş olan kuzucu, annesinin vefat etmesiyle birlikte, derme çatma evde tek başına yaşamak zorunda kalmış. İçinde yaşadığı evin duvar ve topraklı tavanı, zamanla yağmur, kar ve doğal afetler sonucu çökmüş.

‘70 yaşında olduğunu ve İmkânların yetersizliğinden dolayı evini onaramadığını söyleyen Halise Kuzucu ‘yardım için çaldığı tüm kapıların yüzene kapandığını’ belirterek: “ Yedi yıl yatalak olan anneme baktığımdan dolayı evlenemedim. Şimdi kimsem yok bana baksın. Evim hepsi yıkılmış durumda”

Bir gün ev üzerime çökecek kimse görmeyecek

Bir gün içinde yaşamak zorunda kaldığı evin üzerine çökeceğinden korkan Kuzucu: “Bir gün ev tamamen çökse ve altında kalsam kimse göremeyecek, ne banyom var, nede lavabom var.

Banyoyu komşularda yapıyorum

Banyo ihtiyacını komşularda giderdiğini söyleyen 70 yaşındaki Halise Kuzucu: “ Banyomun olmayışından dolayı, komşularda banyo ihtiyacımı gideriyorum. Ama bu ne zaman kadar devam edecek bilmiyorum. Komşularda bir gün, iki gün, üç gün, bir ay, bir sene, olur mu böyle? “

Belediyeye defalarca başvurdum ilgilenen olmadı

İlçe Belediyesine defalarca başvurduğu halde, her defasında kendisiyle ilgilenenin olmadığını belirten Kuzucu: “ Belediyeye başvurdum evimin onarılması için, ismimi yazdılar ama gelmediler. Bir yığın halka yaptılar ama bana yapmadılar. Bu sene yine gittim belediye ye, beni bir adamın yanına yolladılar, dediler bu adam sana yardımcı olur, gittim söylenen adamın yanına. Bana, bacı belediye imza verecek ki biz gelip evini yapalım. Şimdiye kadar kimse gelmedi, bu saate kadar kimseden bir cevap alamadım.

Kimsesinin olmadığını ve bundan dolayı eve bakım yapamadığını söyleyen Halise nine: “ Evi kimse yoktu loğ yapsın, yağmur ve karla birlikte kendi kendine çöktü. Bende mecburen bu yıkık ve çökmüş evde yaşamak zorunda kalıyorum. Yardım istiyorum, bu evimi yapsınlar. Bir banyom, bir lavabom, iki odam ve bir küçük mutfağım olsun yeter. Hiç bir şeyim kalmamış, dışarıda ben bulaşıklarımı yıkıyorum. Bu ev böyle devam ederse bir gün altında kalacağım bunun sorumluluğunu siz çekeceksiniz, bir gün altında kalırsam söylemeyecekmisiniz ‘bu bize söyledi biz bir şey yapamadık” diye konuştu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Siverek’te, Harabe, Evde, Yaşayan, Yaşlı, Kadın, Yardım, Bekliyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı