Haber Detayı
06 Aralık 2017 - Çarşamba 22:11 Bu haber 5068 kez okundu
 
Siverek’te Kültür ve Sanat Ayaklar Altında
Yazarımız Mevlüt Bayraktar yazdı
- Haberi
Siverek’te Kültür ve Sanat Ayaklar Altında

Siverek’te Kültür ve Sanat Ayaklar Altında

21. yüzyılın çeyreğine girdiğimiz bu zamanlarda, gelişmiş şehirler altyapısını çoktan tamamlamış, insanların daha iyi ve huzurlu yaşam alanlarına sahip olmasını sağlamıştır. Yıllarca altyapı çalışmaları, çiçek böcek ekimleri, hergün temizlik elamanlarının fotoğraflanması ve yapmadıkları hizmetleri kendine mal ederek önüne geçip poz verilmesi, artık günümüz insanları gözünde görülmeyen ve kabul görmeyen hareketlerdir.

Gelişmiş şehirlerde artık önemli olan, yönetimlerin kent insanına sunduğu alt yapı veya çiçek böcekten ziyade, o kente ait kültürel ve sanata ait değerlerin tanıtılmasıdır. Kültür ve sanatla anılan bir kent her zaman insanların hoşnut olduğu ve yaşanılabilir bir kent olur. Ama kendi yöneticilerimizde görüyoruz ki, gerek kendine yakın basın ve medya ile ve gerekse ücret karşılığı canlı yayınlarda “Şunu ettik bunu ettik “söz kalabalığından başka bir şey duymuyoruz.

Bir kentin hem tanıtılması ve hem yaşanılır olabilmesi için o kentin kültürel ve sanatsal alanda gelişmiş olması hususunda tüm halkımızla hemfikiriz. Bu konuda farklı düşünen kişiler vardır elbet onları da dinlemek isteriz.

Değerli dostlar, şehirler her geçen gün kültür ve sanata daha fazla değer verirken bu kulvarda çalışan, emek veren insanları daha fazla destekleyip, imkânlar sağlarken, maalesef tarihi kadim kentimiz Siverek’te bunun tam tersi sergileniyor!

Dört yıla yakındır başa gelen bu yeni yönetim, daha önce ki yönetimden kalan birçok kültürel ve sanatsal çalışmaları ortadan kaldırmış, ne idealler uğrunda çalıştığı belirsiz içi boş bir kültür müdürlüğü ile insanların gözünü boyamaya çalışıyor.

Oysa hepimizin şiddetle eleştirdiği ve gitmesi için büyük çaba sarf ettiğimiz bundan önceki yönetim kültür ve sanat yönünden ilçemizi birçok tarihi ve gelişmiş şehirlerle rekabet eder duruma getirmişti.

Bir kentte elbet altyapı ve inşaat çalışmaları olacak ama 24 saat bu çalışmalar halkın gözüne sokulmayarak, bezdirilmeyecek şekilde,  tam tersine o kentte kültür ve sanat üzerinde yapılan çalışmalar halkı mutlu ederek yapılması ve sonuca ulaştırılması esas olmalıdır. Yani halkın ve bizim dilimizle Ali’nin yaptığını yarın Veli gelip bozmayacak.

Hepimiz hatırlıyoruz ki bu yeni yönetim başa gelmeden önce, kültür ve sanatta büyük önem vereceğini vadetmişti ama maalesef başta da sarf ettiğim gibi bu alanda tek bir yenilik getirememiş tam tersine mevcut yönetimden kalan birçok çalışmayı da durdurmuştur.

Bu konu ve eleştiri başlı başına bir yazı dizisidir. Yeri ve zamanı geldiğinde bu konuyu uzun uzun yazacak ve değerli Sivereklilerin kararına bırakacağız.

Şimdi asıl konuya dönelim ve İlçe Belediyemizin Kültür ve sanata ne kadar önem verdiğini bir örnekle karar verelim.

Değerli dostlar, bildiğiniz gibi uzun yıllardır Siverek’i birçok kentte tanıtan, TV ve programlara katılan çok değerli sanatçı arkadaşlarımızın bulunduğu, Siverek sıra gecesi grubu vardı. Bu gurupta bulunanın hepsi birbirinden değerli sanatçılarımızdı bunu başta belirteyim.

Edindiğim bilgile göre; Daha önceki Belediye başkanı Ali Murat Bucak, bu gruba çok önem verir ve bu grupta olan insanlar yalnızca sıra gecelerinde, kentin tanıtımında veya programlarda sadece çalışırdı. Bundan başka ek bir işe koşturulmazdı, bunların kendilerini eğitmesi, kendi aralarında çalışması ve yeni yeni çalışmaları ortaya koymaları için ortam hazırlanmıştı.

Ama sağ olsun değişim adına gelen bu yeni yönetim başa gelir gelmez bu grubu önce dağıttı ve sanatçı kimliği olan bu değerli insanları Belediyenin çeşitli bölümlerine normal bir işçi olarak dağıttı. Halktan gelen tepkiler üzerine birkaç ay tek grubu dağıtabilen, yetkililer, grup üyelerinin mesai saatleri içerirsinde belediyenin değişik kademelerinde çalışmaları şartıyla, bu grubun tekrardan kurulmasına izin verdi ve bugüne kadar bu grup üyelerinin bazıları hayvan pazarında harç görevlileriyken bazıları kültür müdürlüğünde ayak takımı işler yaparken bazıları bekçilik yapıyor.

Bu uygulama bir kültür ve sanat düşmanlığıdır.

Kültür ve sanata yapılan katliamdır, bana göre!

Gel gelelim bugüne,

Bu yukarda anlattıklarımı gündemi takip eden her duyarlı vatandaş biliyordur.

Ama Çarşamba günü, yani 05.12.2017 gecesinde sıra gecesi ekibinin Güneydoğu TV’ye çıkışını izlediğimde derinden sarsıldım!

Ne oldu da sarsıldın? Diye sesinizi duyar gibiyim. Çünkü grubun içerisinde grubun ahenk taşları diyebileceğimiz kimse yoktu!

Ne sesiyle önü Siverek’i aşmış Siverekli Adil İzol ne beste ve profesyonel çalışmalarıyla Mustafa Yüksekkaya ve ne de yaptığı halay ve yoğurduğu çiğköfte ile Sivereklilerin gönlünde taht kurmuş Fikret usta.

Benim gözümde ilk eksik olarak gördüğüm bunlardı. Bu çalışmalara yıllarını vermiş ve dışarıda tutulmuş değerli sanatçılar olabilir ama ilk gözümüze gelen bu değerli sanatçılarımızın yokluğuydu, uzaktan bile his ediliyordu bu yokluk.

Şimdi sormak istiyorum, böyle bir zihniyet ne yapmaya çalışıyor?

Her gittiği programa kendi cebinden harcayan, Siverek’in kültürünü tanıtmakla kendisini vazifelendiren Fikret usta gibi biri hangi gerekçeyle programa çıkartılmıyor ve gruptan uzaklaştırılıyor.

Keza Adil İZOL ve Mustafa YÜKSEKKAYA aynı sorunun sorulması yerinde olacaktır.

Kültür ve sanata kendilerini vermiş bu değerli insanların önü ne diye kapanıyor?

Fazla uzatmadan, kararı siz değerli Sivereklilere bırakıyorum…

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Siverek’te, Kültür, ve, Sanat, Ayaklar, Altında,
Yorumlar
Haber Yazılımı