Haber Detayı
15 Temmuz 2021 - Perşembe 12:30
 
18 TEMMUZ MİKROGİRİŞİMCİ KADINLAR GÜNÜ
Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türkiye’de Mikrokredinin Öncüsü Prof. Dr. Aziz Akgül “Türkiye’de hiç kimse ilk sermaye olarak dağıtılan 500 lira ile gelir getirici bir iş yapılabileceğine inanmamıştı.”
GÜNCEL Haberi
18 TEMMUZ MİKROGİRİŞİMCİ KADINLAR GÜNÜ

 

 

 18 TEMMUZ MİKROGİRİŞİMCİ KADINLAR GÜNÜ

Basın Bülteni

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türkiye’de Mikrokredinin Öncüsü Prof. Dr. Aziz Akgül “Türkiye’de hiç kimse ilk sermaye olarak dağıtılan 500 lira ile gelir getirici bir iş yapılabileceğine inanmamıştı.”

 

Türkiye’de Nobel Barış Ödüllü mikrokredi uygulaması; 18 Temmuz 2003 tarihinde, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği her birisi 500 lira olan çeklerle, 6 yoksul kadına toplam 3.000 lira mikrokredi verilmesiyle başlatılmıştı.

Prof. Dr. Aziz Akgül “Türkiye’de hiç kimse ilk sermaye olarak dağıtılan 500 lira ile gelir getirici bir iş yapılabileceğine inanmamıştı...”

Prof. Dr. Aziz Akgül “Bugün itibariyle dar gelirli kadınların ekonomik hayata dâhil olmaları için sağlamış olduğumuz ve küçük bir sermaye olan mikrokredi desteği 1 milyar 150 milyon lirayı aştı. Türkiye Grameen Mikrofinans Programı 64 il 92 şubede aktif olarak 45.000’den fazla dar gelirli kadına mikrokredi desteği sağlamaktadır…”

 

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Halil Fatih Akgül Türkiye Grameen Mikrofinans Programı bugüne kadar 200 bin kadını ekonomik hayata dâhil etti...

Halil Fatih Akgül “2003 yılından beri kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunarak aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunan tüm başarılı mikrogirişimci kadınların 18 Temmuz Mikrogirişimci Kadınlar Günü Kutlu Olsun.”

Halil Fatih Akgül “Sermaye desteği bulamayan kadın girişimcileri desteklemeliyiz. İşsizliğin ve yoksulluğun azaltılması amacıyla mikro tedbirlerin de alınması gerektiğini de unutmamalıyız...”

Birleşmiş Milletler tarafından 2015 yılında belirlenen ve Türkiye’nin de altında imzasının bulunduğu “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinden” birincisi olan “her çeşit yoksulluğun 2030 yılına kadar ortadan kaldırılması” hedefinin gerçekleşmesi için mikrokredi en önemli strateji olarak seçilmiştir.

 

   Prof. Dr. Aziz Akgül Sermaye desteği bulamayan dar gelirli kadınlara mikrokredi desteği sağlamak için Türkiye Grameen Mikrofinans Programı 2 milyar adet MicroCreditToken adında kripto para üretmiştir...”

Prof. Dr. Aziz Akgül MicroCreditToken’ın vizyonu, bütün dar gelirli kadınların, ekonomik refahlarının finansal hizmetler yoluyla iyileştirme fırsatına sahip olduğunu kabul ederek, dünyadaki iyilik hareketini tetiklemek ve dünyanın her yerinde tüm hayır işleri için tek bir para birimi kullanılmasını sağlamaktır...”

Halil Fatih Akgül “MicroCreditToken çok yakın bir zamanda borsada yerini alacak ve tüm dünyada sosyal ve ekonomik kalkınmaya adanmış bir program olan mikrokredi uygulamasına fon sağlayacaktır...”

 

 

                      

 

 

 

BAŞARILI MİKROGİRİŞİMCİ HAYAT HİKAYESİ

(BİR KADININ BAŞARI HİKAYESİ )

                             BENİM HİKAYEM (SAFİYE ÜÇÜNCÜ )

Ben Safiye ÜÇÜNCÜ    ‘’01.03.1979 ‘Ş.urfa/Siverek doğumluyum,5 çocuk annesiyim. Orta Öğretim Mezunuyum, Maddi imkansızlıklardan  dolayı devam edemedim, Kuaförlüğe çok eskiden merakım vardı, Eğer okusaydım ,bunun üzerine eğitim almak isterdim. Bulunduğum yerde ki Halk eğitim merkezlerinin vermiş olduğu eğitimlere katılarak kendimi Geliştirdim.

Yaklaşık 6 yıl önce bir arkadaşımdan mikro finans programını duydum. Biraz araştırma yaptıktan  sonra Siverek’teki Eyüp CENAP GÜLPINAR  şubesine  başvurdum. .14.11.2016 ‘da başvurum kabul edildi. 18.11.2016 ‘da 1.000  TL olan kredimi aldım . Evimin bir bölümünde kendi imkanlarımla Kuaförlük yapmaktaydım, Aldığım ilk destekle eksik olan malzemelerimi aldım

 

    Ödemelerin ev merkezli  toplantı halinde olmasından  dolayı, Bayan çevrem de artmış oldu, Bu vesile ile müşterim de artmış oldu, Çok sonrasında eşimle yaşadığımız sıkıntılardan dolayı ne yazık ki boşandım ve çocuklarımın velayetini aldım ,  Yüküm daha arttı, artık daha fazla çalışmam ve çocuklarıma daha iyi bakmam gerekiyordu ,Kendi birikimim ile beraber mikrokredi’den tekrar almış olduğum destekle ufak bir dükkan açtım ve çalışmalarıma bu şekilde devam ettim. Geldiğim  şuan ki noktaya gelebilmek için çok sıkıntılar çektim, Çok çalıştım,16 Yaşında Erkek oğlumu kaybettim, O dönemde Merkezde toplandığımız bayanlardan gördüğüm ilgi alaka Belki de komşularımda daha fazlaydı o yüzden mikrokrediye Aile gözüyle da bakıyorum.

Şuan işyerimi büyüterek daha kazançlı bir duruma geldim, Kendi birikimim, Mikrokredi  ve Kosgeb desteği ile daha güzel bir iş yeri açtım. Çevremde ki bir çok kadına ‘’eğer istersek ve mücadele edersek ve eğer Birileri yapabileceğimize inanıp destek verirse Yapabiliriz’’ Diyorum. Mikrokrediye  çok teşekkür ediyorum bana inadı ve destek oldu.

Bende Bana soran herkese tavsiye ediyorum…

Kaynak: Editör:
Etiketler: 18, TEMMUZ, MİKROGİRİŞİMCİ, KADINLAR, GÜNÜ,
Yorumlar
Haber Yazılımı