Haber Detayı
20 Nisan 2021 - Salı 10:33
 
Karavar: Siverek İçin Dertlenen Kim Varsa, Tarihi Ve Kültürel Açıdan Elini Taşın Altına Koymalı
Merkezi İstanbul’da bulunan Siverek Kültür Bilim ve Sanat Derneği tarafından sosyal medya üzerinden her hafta farklı bir konuğun ağırlandığı canlı yayının bu haftaki konuğu Siverek Belediyesi eski başkan yardımcısı ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Cumali Karavar oldu. Sunuculuğunu Halil Yoğunlu’nun yaptığı programda Karavar, Siverek ile ilgili önemli konulara değindi.
SİVEREK Haberi
Karavar: Siverek İçin Dertlenen Kim Varsa, Tarihi Ve Kültürel Açıdan Elini Taşın Altına Koymalı

Merkezi İstanbul’da bulunan Siverek Kültür Bilim ve Sanat Derneği tarafından sosyal medya üzerinden her hafta farklı bir konuğun ağırlandığı canlı yayının bu haftaki konuğu Siverek Belediyesi eski başkan yardımcısı ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Cumali Karavar oldu. Sunuculuğunu Halil Yoğunlu’nun yaptığı programda Karavar, Siverek ile ilgili önemli konulara değindi.

İlçedeki sivil toplum kuruluşları ile birlikte uyum içerisinde çalıştıklarına dikkat çeken Karavar, ” Bu çalışmanın en büyük paydaşı Fırat Gezginler Kulübü şahsında ilçedeki Sivil Toplum Kuruluşlarımızdır. Pandemi nedeniyle bir yıldan daha uzun bir süredir istenilen seviyede aktiviteler gerçekleştiremedik.  Ancak 2019 yılında Siverek Belediyesi ve Fırat Gezginler Kulübü’nün katkılarıyla bir Takoran Festivali düzenledik. Siverek için dertlenen kim varsa, tarihi ve kültürel açıdan elini taşın altına koymalı ve benzer programlar daha düzenli bir şekilde planlanarak yapılmalı.

Karacadağ kayak merkezinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kayak pisti olmaya aday olduğunu belirten Karavar ayrıca şunları kaydetti: “Karacadağ sadece kış turizmi için değil, yaz turizmi açısından da değerlendirilebilecek koşullara sahip. Daha sonra bizim Takoran vadimiz ve 200 km yakın Fırat Nehri sınırımız var. Ve bu bölge sportif olta balıkçılığından tutalım da kamp yapılabilecek bölgelerine kadar, su sporlarından tutalım da Trekking faaliyetlerine kadar birçok amaçla ziyaret edilebilecek bir bölge. Sivil Toplum Kuruluşlarımızın da ciddi uğraşlarıyla bölgemiz tanınmaya ve Siverek dışında da ziyaretçiler ağırlamaya başladı.”

Takoran Vadisine Ciddi Yatırımlar Gelmeye Başladı

Bu aktivitelerle beraber bölgeye yatırımların gelmeye başladığını ifade eden Karavar şu şekilde devam etti: “Özelikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeynel Abidin Beyazgül ve Kalkınma Ajanslarının destekleriyle Takoran Vadimize ciddi yatırımların gelmeye başladı. Ayrıca önümüzdeki hafta içi inşallah GAP Kalkınma Ajansıyla görüşmeler tamamlanıyor, Takoran’da yatırımla ilgili yapılacak bir program ile buradaki tesisler 2021 yılı içerisinde ihale aşamasına gelecek. Burada ki tesisler faal hele geldikten sonra gerek Siverek’ten gerekse de Siverek dışından gelen ziyaretçilerimizin büyük bir memnuniyet yaşayacaklarını düşünüyorum.

Hiçbir Yönetim Halkına Veya Dışarıya Güçmüş Vatandaşlarına Kapılarını Kapatamaz

Program sunucusu Halil Yoğunlu’nun ‘Siverek Kültür Bilim ve Sanat Derneği olarak Belediyeden destek alarak bir Kültür Evinin açılmasına çalışıldığını ve yeterince destek alınmadığını söylemesi üzerine Karavar, ” Hiçbir yönetim halkına veya dışarıya göçmüş vatandaşlarına kapılarını kapatamaz, kapatırlarsa kendileri kaybetmiş olurlar. Ben buna inanan birisiyim. Sizin kültür evi talebinize resmi yazışmalar dâhilinde Sayın Milletvekilimizin ve Belediye Başkanımızın bu konuya duyarsız kalmayacaklarına inanıyorum, müsterih olunuz. Bu vesileyle ben Siverek’imizi Türkiye’nin birçok ilinde gururla temsil ettiklerini düşündüğüm derneklerimize de buradan teşekkür etmek isterim. şeklinde konuştu.

2023-2024 Tarihlerine Kadar Siverek Kalesinde Ciddi Çalışmalar Olacak

Siverek’te yıllardır kangren haline gelen Siverek kalesi ve tarihi evler hakkında açıklamalarda bulunan Karavar, ciddi bir sorun çıkmaması halinde 2023-2024 tarihlerine kadar Siverek Kalesi çevresinde kamulaştırmaların biteceğini ve Siverek Kalesi’nin restorasyon çalışmalarının başlayacağını ifade etti. Karavar ayrıca; ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Siverek Kalesi ile ilgili çalışmaları var. Burada kamulaştırılacak evlerin fiyatları belirlenecek ve restorasyon çalışmaları planlanıyor. Bu konu ile ilgili bir buçuk yıl önce yapılan çalışmalar var ve Bakanlığın da Belediyemizden talep ettiği bazı faaliyetler var bu çalışmalar halen devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yerel seçimler gelmeden, yani 2023-2024 yıllarına kadar Siverek Kalesi ile alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Siverek Belediyesinin güzel bir çalışması olacağını düşünüyorum. Hâlihazırda süren çalışmaların bu tarihlerde biteceğine inanıyorum.

Siverek’in Üniversiteye İhtiyacı Var

Siverek’in genç nüfusu ve okuma oranına bakıldığında, ilçeye acilen bir Üniversite kurulması gerektiğini vurgulayan Karavar: Gerek Siverek Belediyesi gerekse de Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin değerli temsilcileri Sivil Toplum Kuruluşlarımızın ve Milletvekillerimizin de desteklerini alarak Sayın Cumhurbaşkanımıza bu talebi iletirlerse inanıyorum ki çok kısa bir sürede Siverek Üniversitesi’ne kavuşmuş oluruz.

Bana hep tez canlısın diyorlar. Süreç belirttiğim gibi gelişirse bunun neresi tez canlılık? Tabi bu arada Siverek Belediye Meclisi İmar Planında Üniversite kampüsü için yer belirleyecek, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi oranın altyapısını yapacak ve sonra bizler, Üniversite için yerimiz hazır, altyapısı hazır diyerek Cumhurbaşkanımızın tensiplerini bekleyeceğiz.

Üniversiteyi Feodal sistem mi istemiyor?

Bazı çevrelerin feodal sistemin üniversite istemediğine dair söylem geliştirdiğini, ama bu söylemlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Karavar,  Bir kere Feodalizm ile Aşiret yapısını birbirine karıştırmamız gerekiyor. Farklı bir konu açmayacağım ama merak edenler Ortaçağ Avrupası’ndaki Feodal Sistemle bizim aşiret yapımızı mukayese edebilirler.

Haricinde “Feodal Sistemden” hepimiz şikâyetçi olalım bunda sıkıntı yok. Siverek’te ileri gelen insanlar üniversite istiyor, Siverek’e Toprak Mahsulleri Ofisi istiyor, insanların hayvanlarını şehir dışında besleyecekleri alanlar istiyor daha da önemlisi Siverek’in il olmasını istiyor. Siverek’te ileri gelen, kanaat önderlerinin hiç birinin Siverek il olmasın diye bir isteğinin olacağını ben düşünmüyorum. Siverek elbette il olmalıdır! Siverek’te elbette Üniversite olmalıdır!

 

Siverek’e Tarım Borsası Gerekli

Siverek’te ciddi anlamda tarım ve hayvancılığın yapıldığına dikkat çeken Karavar, Tarım ve Hayvancılık politikasının ilçede istendiği yerde olmadığını belirterek, ilçede Tarım Borsasının acilen gerekli olduğunu vurguladı. Karavar,” Bende çiftçiyim, toprağı işleyerek geçimimi sağlıyorum. Avrupa’daki tarım sistemine baktığımız da çiftçi, tohumunu toprağa attıktan sonra alacağı ürünü de garanti altına alıyor. Avrupa’daki çiftçi devletin eliyle mahsulünün değerlendirileceğini biliyor. Yani burada da böyle olması gerekiyor, bir tarım borsası olur, toprak mahsulü ofisi olabilir. Düzgün bir tarım politikası ve bunun yerelde yansımasıyla çiftçinin hububatını değerlendirebileceği alanların oluşturulması gerekiyor. İlçede ekonomik kalkınma olduğu zaman Siverek tanınacak, büyüyecek ve şehirleşecektir.

Siverek İl Seviyesinde Bir İlçedir Ama Şehirleşmesini Halen Tamamlayamamıştır

Siverek’in ülke genelinde ki 900 ilçeden ve36 ilden daha büyük olduğuna dikkat çeken Cumali Karavar, ilçenin kırsaldan çok göç aldığını ve halen şehirleşmesinin tamamlanmadığını ifade etti Karavar,” il seviyesinde bir ilçenin şehirleşmesi için belediyelerin ve diğer idarelerin buraya el atmaları gerekiyor. Örneğin bizim eski mahallelerimizde kargir evler diye tabir ettiğimiz yer evlerinde insanlarımız küçük odalarında hayvan beslemek suretiyle bu işi yapıyorlar. Plan ve projede Besi alanı dediğimiz yerimiz var bizim. İşte burada Siverek Belediyesi bu bölgede yapacağı çalışmalarla ilçe merkezinde bulunan bu beşi merkezlerini dışarı çıkarmak için elini taşın altına koymak zorundadır. İlçe merkezinde ahırlar besi bölgesine geçtiğinde şehirleşme konusunda bir adım daha atmış olacağımıza inanıyorum.”

İlçe Olarak Beş Hamleye Acilen İhtiyacımız Var

Program boyunca bahsettiği ve Siverek için atılması durumunda fayda getireceğine inandığı adımları program sonunda toparlayan Karavar şunları ifade etti:

  • Bir üniversiteye ihtiyacımız var
  • Tarımsal ürünlerimizin değerlendirebileceğimiz bir alana ihtiyacımız var.
  • Şehircilik anlamında hayvancılığın şehir dışına uygun yerlere taşınması gerekiyor.
  • Besi organize bölgesinin bir an önce tamamlanması gerekiyor.
  • Organize sanayi bölgesinin acilen tamamlanması gerekiyor.

“Bunları sadece dile getirerek birilerini eleştirmiyoruz, yani birilerini yermiyor, eleştirmiyor, küçümsemiyoruz ve büyüklenmiyoruz da ayrıca. Sadece dile getiriyoruz ve çözümleriyle birlikte bunları sunuyoruz. Sadece sorun söyleyerek, durumu tıkamıyoruz da. Biz insanlarımızla iç içeyiz ve tüm bunları insanlarımızın taleplerini dinleyerek dile getiriyoruz. Bunlar sadece bizim kişisel tespitlerimiz değil, Siverek halkının, bu şehirde yaşayan, ülkenin başka şehirlerine yaşayan ve yurt dışında yaşayan Sivereklileri dinleyip onlardan derlediğimiz tespitlerdir. Siverek’in talebi artık bir kaldırım çalışması, küçük ölçekli basit parklar olmamalıdır. Siverek’in hedefi büyük olmalıdır, Sivereklinin hedefi büyük olmalıdır. Elbette kaldırımlar, güzel parklar, düzgün yollar yapılmalıdır. Ancak gündemimiz salt bunlar olmamalıdır. Bizler Tarihi dokusuyla, kültürel faaliyetleriyle, turistik etkinlikleriyle, sağlık alt yapısı ve eğitimi ile tam donanımlı bir şehirde yaşamayı hak ediyoruz ve ana gündemimiz bu olmalıdır.”

İyi dilek ve temennilerden sonra canlı yayın programı sona erdi.

Mevlüt Bayraktar

habersiverek

Kaynak: Editör:
Etiketler: Karavar:, Siverek, İçin, Dertlenen, Kim, Varsa,, Tarihi, Ve, Kültürel, Açıdan, Elini, Taşın, Altına, Koymalı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı