Haber Detayı
12 Ocak 2018 - Cuma 12:38 Bu haber 2728 kez okundu
 
Şehit Yılmaz’ın Babası oğlunun okulunda ders verdi
Siverek ilçesi Çiftçibaşı kırsal mahallesinde öğretmenlik yaparken, memleketi Gümüşhane’ye giderken Tunceli Pülümür karayolunda PKK mensuplarınca yolu kesilip şehit ettirilen Necmettin Yılmaz’ın babası Hamit Yılmaz, oğlunun görev yaparken şehit olduğu okul ve öğrencileri ziyaret etti.
SİVEREK Haberi
Şehit Yılmaz’ın Babası oğlunun okulunda ders verdi

Siverek ilçesi Çiftçibaşı kırsal mahallesinde öğretmenlik yaparken, memleketi Gümüşhane’ye giderken Tunceli Pülümür karayolunda PKK mensuplarınca yolu kesilip şehit ettirilen Necmettin Yılmaz’ın babası Hamit Yılmaz, oğlunun görev yaparken şehit olduğu okul ve öğrencileri ziyaret etti.

Siverek Milli Eğitim müdürlüğü ile Türk Eğitim Sen tarafından Şehit Öğretmen Necmettin Yılmaz’ı anma programı için Siverek ilçesine gelen Şehit Babasının ilk durağı oğlunun isminin verildiği okul oldu.

Öğrenciler ve köylüler tarafından sevinçle karşılanan Hamit yılmaz ve öğrenciler arasında duygulu anlar yaşandı. Birçok öğrenci, Şehit öğretmenlerinin babasını karşılarında görünce ağladı. Şehit babası Hamit Yılmaz’da duygulu anlarda gözyaşlarına hakim olmadı.

Oğlunun ders verdiği masaya geçen Yılmaz, öğrencilere tavsiyelerde bulunarak: Mutlaka okuyan, okuyun ki vatanımıza milletimize, prıl pırıl evlatlar olun. Milletimize daha güzel ve müreffeh bir hayat yaşatın, öğretmenlerinizin babası olarak sizden isteğim bunlar. Sizler Şehit oğlumun birer emanetisiniz ve hep öyle kalacaksınız” dedi  

Şehit öğretmen Necmettin Yılmaz’ı öğrencilere anlatan Hamit Yılmaz: “ Şehit çok titiz ve disiplinli bir insandı, özel eşyalarını hiç kimseyle paylaşmazdı. Kendi odasında muhafaza ederdi. Kimsenin defterine, kitabına kalemine karışmasını istemezdi. Bir tertip ve düzeni vardı. O tertip ve düzeninden bir zaaf vermedi”

Ziyareti ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Hamit Yılmaz: “ Azizi milletime ben şükranlarımız sunuyorum, iyi ki bu memleketin ve bu milletin bir evladıyım. Necmettin’de keza bu memleketin bir evladıydı. Vatanını milletini daha güzel, hizmet edebilmek için, Urfa’nın ovalarına geldi, evlatlarımıza daha güzel bir ilim vermek için. Ama ömrü yetmedi buna ve şahadetle taçlandırıldı, rabbim tüm şehitlerimizi ve evladım Necmettin’in şahadetini kabul etsin.  Peygamber efendimize komşu eylesin. Vatanımız ve milletimiz sağolsun, biz vatan millet ve din uğruna savaşıp ta ölenleriz. Bu yolda nice ölenler olacak. Onursuz yaşamaktansa, onuruyla, şerefiyle, haysiyetiyle ölmeyi yeğlerim diyen bir milletin mensuplarıyız. Ben hiç gam yemiyorum, Necmettin’in ölümünden, herkes bir gün ölecek ve ölümü tadacak ama bir emel ve amaç uğruna ölmek ölümlerin en hayırlısı ve en kutsalıdır. Ben çocuğumu Necmettin’i buraya getirdiğimde, ilk Cuma namazını burada kıldık ve çocuğumla beraber şöyle dua ettik; ‘ Rabbim bu İbrahim Aleyhi selamın makamında, bize hayırların en güzelini tattır ve en güzelini de tattık inşallah. Ben şahadet şerbetiyle taçlandırıldığımıza inanıyorum. Allah’ımıza hamd ve senalar olsun ki bu bize bir ödüldür, kesinlikle bir ceza değil. Hiçbir zaman ben bunu ceza olarak görmüyorum. Evet, şahadet zor bir şurup ve şerbet, içilmesi acı ama gururu ve onuru da çok tatlı” dedi

Türk Eğitim Sen Siverek İlçe Başkanı Mehmet Şengünül yaptığı açıklamada: “ Biz şehidimiz, canımız kardeşimiz, Necmettin hocanın öğretmen arkadaşları olarak, onun kaybolduğu ve şahadet şerbetini içtiği ilk günden itibaren, biz bu öğrencilerimize bir söz verdik. Onları yalnız bırakmayacağız, bir öğretmen gitti, binlerce öğretmen onları okullarında hiçbir zaman yalnız bırakmayacak. Bugünde burada öğrencilerimize daha önce söz verdiğimiz gibi, Necmettin hocamızın babasını okula getirdik. Hocamızın babası, öğrencilere Necmettin hocanın hayatını, küçüklüğünü anlattı. Öğrencilerimiz şunu unutmasın, biz Siverek’te var oldukça, öğrencilerimiz hiçbir zaman yalnız kalmayacak, bayrağımızı, gururla dalgalandıracağız. Necmettin öğretmenimizden aldığımız bayrak yarışını, inşallah gururla, yürekli bir şekilde dalgalandırmaya devam edeceğiz” dedi

Şehit öğretmen Yılmaz’ın öğrencileri de, öğretmenlerinin babasının kendilerini ziyaretten memnuniyetini dile getirdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Şehit, Yılmaz’ın, Babası, oğlunun, okulunda, ders, verdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı